Mało kto wie, ale historia bigosu sięga XVII wieku. Pierwsza receptura na tę niezwykle popularną potrawę kuchni polskiej została opublikowana w książce kucharskiej "Compendium Ferculorum". Co ciekawe, ówczesny bigos nie miał w sobie ani krzty kapusty. Głównym jego składnikiem było drobno posiekane mięso lub ryby. Dodawano do niego rozmaite dodatki, w tym pietruszkę i cebulę, a potrzebną kwasowość smaku uzyskiwano w wyniku dodania do bigosu kwaśnych owoców, a często też octu. Co ważne, ówczesne danie w niczym nie przypominało smakiem dzisiejszej potrawy. Przepis na bigos staropolski ukształtował się bowiem nieco później. Jego przodkiem był "Bigos z kapustą", a głównym składnikiem kapusta, mięso i wędliny. Ważnym do niego dodatkiem była kapusta kiszona. Z powodzeniem zastąpiła wcześniej dodawane cytryny, limonki i inne kwaśne owoce. Współczesny bigos tradycyjny poniekąd nieco przypomina smakiem potrawę przygotowywaną na szlacheckich dworach i choć od tego czasu upłynęły wieki, wciąż jest ogromnie popularnym daniem.
Przepis na bigos staropolski jest bardzo prosty – mieszanka kapusty białej i kiszonej, kilka suszonych grzybów, śliwek, mięso i wędzony boczek. Dodatkowego smaku potrawie dodasz, wykorzystując smalec oraz koncentrat pomidorowy. Do przygotowania bigosu staropolskiego użyj Kostki mięsnej WINIARY, a całość przypraw majerankiem i liściem laurowym, które doskonale komponują się z tym polskim specjałem. Bigos staropolski możesz podać na świąteczny stół, jako dodatek do ryby. Do bigosu najlepiej smakują ziemniaki z wody lub lekko przypieczone na tłuszczu z dodatkiem cebulki. W każdej wersji i z przeróżnymi dodatkami smakuje wybornie. Co więcej, powszechnie znana jest teoria, że im więcej razy go podgrzejemy, tym będzie jeszcze smaczniejszy.
Aby przygotować wyśmienity w smaku staropolski bigos, potrzebne są wysokiej jakości składniki i wyraziste w smaku przyprawy. Koniecznie musi się też w nim znaleźć kostka mięsna. Mięso do bigosu nie może być zbyt chude. Świetnie sprawdzi się zatem łopatka wieprzowa, którą najlepiej upiec. Jednak najważniejszym elementem dania jest kapusta kiszona. Po odciśnięciu z niej nadmiaru wody wkładamy ją do garnka, dodajemy wcześniej namoczone i pokrojone śliwki oraz grzyby suszone, smalec, przyprawy. Całość zalewamy wodą i gotujemy do miękkości pod przykryciem. Od czasu do czasu pokrywkę należy zdjąć w celu odparowania nadmiaru płynu. Dodana na tym etapie Kostka mięsna WINIARY sprawi, że smak naszej potrawy będzie wyjątkowy.
Aby bigos smakował wybornie, potrzebna będzie również kapusta biała, która złagodzi nadmierną kwaśność dania i doda mu odpowiedniego charakteru. Zanim połączymy ją z kiszoną, należy ją poszatkować i blanszować w gorącej wodzie przez około 10 minut. Kiedy składniki potrawy są już miękkie, wkładamy do bigosu wcześniej przesmażony boczek z cebulą, usmażoną kiełbasę, upieczone mięso oraz koncentrat pomidorowy. Potrawę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i majerankiem i po dokładnym wymieszaniu dusimy pod przykryciem jeszcze przez około 30 minut. Po tym czasie możemy delektować się wybornym smakiem bigosu staropolskiego. Smacznego!
Zobacz inne pomysły na świąteczne dania >>
Podoba Ci się ten przepis? Dodaj go do swojej książki kucharskiej. Załóż ją TUTAJ.
Marcin